
Sundevej 53
Mangler du et sted at overnatte på skønne Fur, er ferielejligheden på Sundevej 53 et oplagt valg. Ferielejligheden er lille og hyggelig på ca. 40m2 med tekøkken, eget bad og egen indgang. Den er blandt andet indrettet på loftet, og har øens flotteste udsigt ud over Limfjorden.
Lejligheden er til 1-4 personer, da der kan tilbydes 2 ekstra opredninger på sovesofa.
Der er ligeledes adgang til en lille græsplæne foran lejligheden hvor du finder en mindre terrasse med udsigt ud over vandet. Her er der også havemøbler og en gas-grill med kogeblus. I stueplan er der et hyggehjørne med gyngestole, sovesofaen og sofabord, samt fjernsyn. Du kan nyde din mad ved et spisebord med plads til 4 personer. I køkkenet er der køkkenvask, køleskab, kaffemaskine, mikroovn, el-kedel, el-kogeblus, samt porcelæn til 4.
Lejligheden ligger centralt med kort afstand til:
- 1 km. til turistinformationen på havnen.
- Kig forbi Fur Kaffe og The - en oplevelse rigere.
- Cafe på herrens mark og slå et smut forbi haven og besøg Mændenes Museum.
- 1 km. fra havnen, som ”syder” med liv om sommeren og oplev øen´s nye lystbådehavn.
- 500m til Dagli´ Brugsen.
- 50m til vandet og lidt længere til en bedre badestrand.
- 50m til museet, som er kendt langt ud over landegrænserne.
- 1 km til Fur Færgekro.
- Fur Bryghus - smag et godt glas øl, spis et måltid mad og nyd naturen.
- Øen er fuld af aktiviteter og sjove små autentiske butikker. Om sommeren findes der mange små kunsthåndværkere på øen, der åbner dørene og sælger deres værker.
For mere information
Find priser og mere information omstedet her: Overnatning Fur