Find vej
Højskolevej 11
7400 Herning
14. august 2026 kl. 16.00 - 16. august 2026 kl. 14.30.
BOGFEST 2026 er en litteraturfestival over tre dage, hvor bøger og forfattere er i centrum. Festivalen byder på et program med booktalks, oplæsninger, fællesspisning og kulturelle oplevelser.
Programmet spænder bredt og inkluderer både debutanter og etablerede forfattere. Blandt de medvirkende er blandt andre Iben Albinus, Morten Pape, Martin Wittrup Enggaard, Rikke Viemose, Rasmus Daugbjerg, Ursula Andkjær Olsen, Charlotte Weitze, Andrea Hejlskov, Alen Meskovic og Christian Groes.
Fredag indledes med velkomst og de første talks efterfulgt af middag og aftenprogram. Lørdag fortsætter med morgensang, museumsbesøg og en række forfattertalks gennem dagen, inden aftenen afsluttes med middag og koncertforedraget Stemmer i Voks. Søndag byder på flere talks og afsluttes med fælles afrunding.
Festivalen henvender sig til alle med interesse for litteratur og byder på oplevelser på tværs af genrer. Undervejs er der mulighed for bogsignering, samtaler og fællesskab omkring litteraturen.
Der tilbydes forskellige billetmuligheder, herunder dagsbilletter, weekendbillet samt pakker med forplejning og overnatning.
Tjek programmet på Højhusets egen side
Kontaktoplysninger
- Email: hej@hojhuset.com
- Phone: +45 97 12 32 44
Sidst opdateret af::VisitHerningmail@visitherning.com


