Foredragsaften - Martinus Rørbye i Nordjylland
Kom tættere på maleren Martinus Rørbye og historien bag et af hans mest kendte motiver, når Kystmuseet Skagen inviterer til aftenforedrag om kunst, skibsvrag og Nordjylland.

Find vej
P. K. Nielsens Vej 10
9990 Skagen
Martinus Rørbye er ofte blevet kaldt den første Skagen-maler, selvom han ikke regnes for at være en af Skagen-malerne fra slutningen af 1800-tallet. Han levede før kunstnerkolonien i Skagen, men var den første anerkendte maler, der rejste til området og skildrede landskabet, livet og skibsvragene på kysten. Hans værker inspirerede senere kunstnere til at opsøge Skagen.
I 2023 blev et af Rørbyes malerier solgt til Louvre-museet i Paris under stor medieopmærksomhed. Maleriet skildrer vraget af Ann of Sunderland på stranden ved Skagen, men billedet fortæller kun en del af historien om det dramatiske skibbrud.
Resten af historien udfolder sig i denne aftenforelæsning, hvor kurator for Kystmuseet, Jens Thidemann, fortæller om Martinus Rørbyes rejser til Nordjylland, hans kunstneriske arbejde og hans særlige forhold til de skibsvrag, der kom til at spille en central rolle i hans værker.
Billetter kan købes på Kystmuseet Skagen eller online via Kystmuseet.dk.
Kontaktoplysninger
- Phone: +45 98 42 31 11
Sidst opdateret af::Destination NORDinfo@destination-nord.dk



