VisitDenmark

Naturlejrplads: Hornet (Klosterheden)

Klosterheden – Hornet er en lejrplads med 3 shelters, beliggende i naturskønne omgivelser. Her finder du handicapsti, hundeskov, skovtoilet og legeplads med grillområde. Hunde i snor og heste er velkomne. Ingen adgang til drikkevand.

Naturlejrplads: Hornet (Klosterheden) - Struer
Shelters og naturlejrpladser
Foto: Struer Turistbureau

Klosterheden – Hornet Lejrplads

Klosterheden – Hornet er en naturskøn lejrplads med 3 shelters, beliggende i det smukke Klosterheden-område. Pladsen er ideel til friluftsliv og overnatning i det fri, og kan bookes online via http://udinaturen.dk/facilitet/klosterheden-hornet/900.

I området finder du en handicapsti, en hundeskov, et skovtoilet og en skovlegeplads med grillplads, borde og bænke – perfekt til både børn og voksne. Bemærk, at der ikke er adgang til drikkevand, så medbring selv vand og nødvendige forsyninger.

Hunde i snor er velkomne, og heste må også medbringes, hvilket gør pladsen velegnet til både vandrere, ryttere og naturelskere.

Kørselsvejledning:
Fra Resenstad drejes mod syd ad Langergårdvej. Fra parkeringspladsen er der ca. 200 meter til lejrpladsen.

Spørgsmål?

Kontakt Naturstyrelsen Vestjylland på tlf. 7254 3000 (hverdage kl. 9–15).

Læs mere
Kontaktoplysninger

Find vej

Hornet (Klosterheden)

7600 Struer

Loading map...

Sidst opdateret af::Destination Limfjordeninfo@destinationlimfjorden.dk