VisitDenmark

Kobbermosen ved Lykkesholm Slot

Gratis
Min partner, Mig selv
Tinka og Lasse ved søen fra Tinkas Juleeventyr på TV2 julekalender 2018
Nyborg, Fyn
Ture på egen hånd
Foto: FilmFyn
Tinka og Kobbermosen ved Lykkesholm Slot
Foto: 24Copenhagen

I skoven overfor Lykkesholm Slot er portalen fra menneskenes verden indtil Nissernes Rige fra Tinka julekalenderne optaget. Portalen sikrer, at Lasse, Tinka og alle de andre mennesker og nisser kan besøge hinanden på kryds og tværs. Portalen er lavet med visuelle effekter på computer, men stedet ved søen findes i virkeligheden.

Det er ikke nemt at finde, og filmholdet måtte transportere både skuespillere, filmfolk og udstyr ned til bredden på en ATV.

Det er et meget naturskønt område. Det er tilladt at gå tur i området, men slottet er privat område, hvor der ikke er offentlig adgang.

Du finder stedet, hvor scenerne med portalen er optaget, hvis du står ved vejen og går ned langs venstre side af søen. Cirka 100-200 meter inde er der et brandbælte af træer, og cirka her er scenerne optaget.

Du kan læse mere om Tinka og filmlokationerne ved at trykke lige her. 

Læs mere
Contact Information
  • Email: info@lykkesholm.dk
Jeg rejser med...
  • Min partner
  • Mig selv
Flere tværgående filtre
  • Gratis

Find vej

Lykkesholmvej 20

5853 Ørbæk

Loading map...

Sidst opdateret af::VisitNyborgvisitnyborg@nyborg.dk

Relaterede produkter