VisitDenmark

Kunst i Slusen

Hvert år i august åbner én af Vestkystens mest usædvanlige kunstudstillinger dørene i 14 dage. Kunst i Slusen finder sted i den 120 meter lange manøvregang inde i selve slusebygværket under afvandingsslusen i Hvide Sande – et industrielt rum af originale gule teglsten og stål, langt fra de polerede gallerivægge.

Datoer og tider

1 August 2027Søndag
2 August 2027Mandag
3 August 2027Tirsdag
4 August 2027Onsdag
5 August 2027Torsdag
6 August 2027Fredag
7 August 2027Lørdag
8 August 2027Søndag
9 August 2027Mandag
10 August 2027Tirsdag
11 August 2027Onsdag
12 August 2027Torsdag
13 August 2027Fredag
14 August 2027Lørdag
Farverig abstrakt maleri udstillet ved sluse-spillet - kunstværk set gennem de massive blå og sorte spilruller
Hvide Sande, Vestjylland
Det sker
Foto: Jakob Gjerluff Ager

Find vej

Nørregade/Søndergade

6960 Hvide Sande

Find vej
Loading map...

Siden 2006 har fire udvalgte kunstnere hver sommer taget slusens manøvregang i besiddelse med værker skabt til netop dette rum og til et fælles tema, der skifter fra år til år. Årets tema og de fire kunstnere offentliggøres i foråret:

Hvornår: Søndag den 1. august til lørdag den 14. august 2027 – fernisering søndag den 1. august kl. 13
Hvor: Afvandingsslusen, Hvide Sande
Hvad: Samtidskunst af fire udvalgte kunstnere i slusens 120 meter lange manøvregang

Udstillingen er blevet en fast del af sommeren i Hvide Sande, og for mange besøgende er det første gang, de kommer ind bag slusens tykke mure. Her møder kunsten hverdagens lyde fra vand, porte og maskineri, og værkerne får en klang, de ikke kan få andre steder. Følg med på kunstislusen.dk og hvidesande.by, når tema, kunstnere og åbningstider bliver offentliggjort.

Afvandingsslusen i Hvide Sande er et imponerende teknisk anlæg med en længde på 120 meter og en bredde på 24 meter. De 14 porte, der hver måler 6,25 meter i bredden, styres af elmotorer placeret i den manøvregang, hvor udstillingen finder sted.
Det robuste, murede bygværk er løbende renoveret og vedligeholdt og står stadig i de originale gule teglsten, som da det blev åbnet tilbage i 1931. Kunst i Slusen arrangeres i samarbejde mellem Hvide Sande Havn, Holmsland Klit Turistforening og Kystdirektoratet.

Læs mere
Kontaktoplysninger
Faciliteter
  • Gratis adgang

Sidst opdateret af:VisitVesterhavetturist@visitvesterhavet.dk

Relaterede produkter