VisitDenmark

Hindsholm Egnsmuseum

Hindsholm Egnsmuseum Oplev fortidsminder fra Hindsholm

Min virksomhed, Mig selv, Min partner, Venner, Børn
Museets facade med gule mursten og store vinduer
Kerteminde, Fyn
Museer
Foto: Hindsholm Egnsmuseum

Før man går i gang med at udforske Hindsholm, er det en god idé at aflægge et besøg på Hindsholm Egnsmuseum i Martofte. Her er der nemlig mulighed for at få et indblik i både historie, kultur og natur på halvøen.

HindsholmEgnsmuseum er først og fremmest resultatet af en enkelt mands livslange indsats for at indsamle og bevare "historien" om sin hjemegn. Charles Nielsen var hele sit aktive liv landarbejder, og hans samling afspejler livet på landet og det miljø, han er rundet af.

Genstandene i museumssamlingen er først og sidst redskaber, som vidner om det hårde, manuelle arbejde på landet. Det er stenhuggerens kiler, tækkemandens nåle, landsbysmedens tænger osv. Museet omfatter en oldsagssamling, som overvejende stammer fra jordene på godset Scheelenborg, hvor Charles Nielsen var tjenestekarl i 1950'erne.
Også naturen har haft Charles Nielsens store interesse. Mere end 400 fugle, pattedyr, fisk og krebsdyr har han selv indsamlet og udstoppet.

Åbningstider

Hindsholm Egnsmuseum har åbent lørdag og søndag kl 12.00 - 16.00 i uge 26 - 31 (begge inkl.)

Læs mere
Contact Information
  • Email: hindsholmegnsmuseum@gmail.com
Faciliteter
  • Medbragt mad er tilladt
  • Parkeringsplads for busser
Type
  • Kulturhistorisk museum
Jeg rejser med...
  • Min virksomhed
  • Mig selv
  • Min partner
  • Venner
  • Børn

Find vej

Fynshovedvej 486

5390 Martofte

Loading map...

Sidst opdateret af::VisitKertemindesmns@etkerteminde.dk

Relaterede produkter