VisitDenmark

Påske på Frilandsmuseet Herning

Datoer og tider

31 MartsTirsdag
10:00 AM–01:00 PM

Priser

IndgangGratis
Børn, Venner, Min partner, Mig selv
Maja Theodoraki
Herning, Vestjylland
Det sker
Foto: Maja Theodoraki

Find vej

Museumsgade 32

7400 Herning

Loading map...

31. marts kl. 10.00 - 13.00.

Museum Midtjylland byder velkommen til påske på Frilandsmuseet Herning med fokus på gamle traditioner og fælles oplevelser. Dagen byder på påskeaktiviteter for både børn og voksne i historiske omgivelser.

I påskeværkstedet kan familiens yngste male æg og klippe gækkebreve. De malede æg bruges senere til æggevæddeløb i museumshaven, og der bliver også mulighed for at prøve den gamle leg æggetrantning.

Frilandsmuseet Hernings frivillige i Landsbylauget åbner de historiske huse, og hele familien kan prøve forskellige gamle lege. Der er desuden mulighed for at besøge udstillingen Jens Nielsens Bondegård, hvor mere end 100 perspektivkasser fortæller om årets gang på en dansk bondegård omkring år 1900.

Arrangementet er åbent for alle, tilmelding er ikke nødvendig, og der er gratis entré

Læs mere
Kontaktoplysninger

Sidst opdateret af::VisitHerningmail@visitherning.com

Relaterede produkter