Family playing in summer house near beach, West Jutland

Nordmænd skal fristes med feriehuse og forlystelser

3.3.2025
Foto: Niclas Jessen

En feriehusferie pakket med oplevelser og besøg på danske attraktioner er nøglen til at tiltrække flere nordmænd til Danmark. Det viser en analyse fra VisitDenmark, som giver anledning til en ny tilgang til markedet. 

Hvad skal der til for, at flere nordmænd vælger at holde ferie i Danmark?

Det spørgsmål ønskede VisitDenmark og flere samarbejdspartnere at få svar på, og VisitDenmark satte derfor en markedsundersøgelse i gang i efteråret 2024 for at få dybere indsigt i nordmændenes rejsevaner og præferencer. 

”Nordmænd er populære gæster i Danmark, men i de senere år er de norske overnatninger faldet, og vi ville gerne undersøge, hvorfor nordmændenes rejsemønstre har ændret sig, selv om kærligheden til Danmark stadig er der,” siger VisitDenmarks markedschef i Norge, Hege Fredlund Hoff og fortsætter: 

”Med analysen har vi fået en række nye indsigter, som vi nu vil arbejde videre med. Vi kommer til at skabe kendskab til Danmark på en ny måde, der går meget tættere på de danske oplevelser og produkter. Det kræver en vældig tæt dialog med destinationsselskaberne og virksomhederne, så vi kan fortælle om alt det nye, der sker i Danmark, og som kan inspirere nordmændene til at rejse til Danmark,” siger Hege Fredlund Hoff. 

Feriehuse som driver 

Analysen er gennemført af Epinion og bygger på et solidt datagrundlag, hvor både kvalitative og kvantitative undersøgelser indgår. 
Ifølge analysen kan den danske feriehusferie være nøglen til at skabe vækst på markedet. Nordmænd tager typisk på hotelferie i Danmark, og selv om hotellerne fortsat er meget attraktive, viser analysen et stort potentiale i at øge kendskabet til feriehusferien.

Feriehusferien foregår tæt på de danske kyster med mulighed for afslapning og privatliv – ofte tæt på god mad og mulighed for oplevelser og besøg på attraktioner. Det matcher nordmændenes rejsemotiver. 

Analysen bekræfter også, at attraktioner som Tivoli, Legoland, Djurs Sommerland, Fårup Sommerland og Aalborg Zoo er en væsentlig årsag til, at især norske børnefamilier vælger Danmark. Næsten halvdelen (47 pct.) af alle nordmænd siger, at attraktionerne er vigtige, når de planlægger ferien i Danmark. 

"Feriehusferien rummer et stort potentiale for at tiltrække flere nordmænd til Danmark. Den forener alt det, nordmændene sætter pris på ved Danmark samtidig med, at det er en prisvenlig ferieform. Derfor er det et af de spor, vi nu arbejder videre med," siger Hege Fredlund Hoff.

Pris er vigtig

De norske turister er kendt for at have et højt forbrug på ferien i Danmark – men de er blevet mere prisbevidste. Det skyldes ikke mindst den svage norske krone, som gør ferien i Danmark dyr, særligt når den sammenlignes med ferie i andre lande. 

Her kan feriehusferien spille en vigtig rolle, mener Per Dam, adm. direktør i Sol og Strand: 

”Feriehuse er for enhver smag og til forskellige budgetter, og vi ser gode muligheder for at tiltrække nordmænd til Danmark tidligt på sommeren, hvor mange har mulighed for ferie, og hvor vi også kan tilbyde en god pris. Det er noget af det, vi vil kigge på sammen med VisitDenmark,” siger han. 

Handling nu 

Sammen med Sol og Strand, Feriepartner Danmark og andre samarbejdspartnere er VisitDenmark i gang med at planlægge indsatsen for 2025 på baggrund af de nye indsigter. 

”Selv om nordmændene er blevet smart consumers, der gerne vil have noget for pengene, er rejselysten stadig stor. De seneste tal viser, at nordmændene vil bruge flere penge på ferie i 2025, og derfor er det vigtigt at komme hurtigt i gang med at arbejde med de nye muligheder, så vi kan få vendt kurven,” siger Hege Fredlund Hoff. 

Sol og Strand ser også gode muligheder på markedet: 

"Analysen giver et aktuelt indblik i, hvordan vi kan tiltrække flere norske gæster, og på grund af VisitDenmarks proaktive indsats har vi mulighed for at handle allerede i denne sæson. Vi ser frem til at bidrage til den fælles indsats på markedet og forhåbentlig snart byde endnu flere norske gæster velkommen til Danmark,” siger Per Dam. 

Vil du vide mere?

Hege Fredlund Hoff

Markedschef, Norge

heghof@visitdenmark.com

Fem indsigter fra markedsanalysen  

  • Feriehuse kan drive vækst 
    74 pct. af de nordmænd, der planlægger ferie i Danmark med børn, finder feriehuse attraktive. Tidligere var feriehusene ikke en afgørende faktor, men meget tyder nu på, at de kan spille en central rolle i at tiltrække flere nordmænd til Danmark.
  • Attraktioner er reason to go 
    Attraktioner er blandt de vigtigste grunde til, at nordmænd vælger Danmark. Næsten halvdelen (47 pct.) af nordmændene angiver, at muligheden for at besøge attraktioner spiller en væsentlig rolle i deres ferieplanlægning.
  • Værdi for pengene
    46 pct. af nordmændene angiver, at rejser til Danmark er blevet dyrere. Derfor er det vigtigt med prisvenlige muligheder og give nordmændene værdi for pengene. I bund og grund har nordmænd stadig en sund økonomi, men de er blevet mere påpasselige.  
  • Færgen er en del af oplevelsen 
    Færgerejsen til Danmark opfattes overvejende positivt blandt nordmændene. 53 pct. ser færgeturen som en del af ferieoplevelsen, og nordmændene er tilfredse med bookingplatformen, som rederierne tilbyder.
  • Erfaring driver genbesøg 
    Hvis nordmænd har familie eller venner i Danmark – eller har været på besøg i Danmark før – er der større sandsynlighed for, at de vil besøge Danmark igen. Det understreger vigtigheden af at skabe gode ferieoplevelser.